سبد خرید

مجموع : 0 تومان

مهار ژنهای موثر تشکیل بیوفیلم در باکتری عامل عفونت‌های بیمارستانی

محقق واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی موفق به اجرای تکنیک جدید برای مهار ژن‌های موثر در تشکیل بیوفیلم شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از واحد علوم و تحقیقات، فاطمه میرزایی مجری طرح تحقیقاتی اجرای تکنیک جدید برای مهار ژن‌های موثر در تشکیل بیوفیلم گفت: آنتی بیوتیک‌ها و سیستم ایمنی بدن تنها باکتری‌های سطح بیوفیلم را نابود کرده و بر باکتری‌های عمق بیوفیلم تاثیری ندارد، بنابراین یافتن یک راه درمانی موثر بر مهار تشکیل بیوفیلم ضروری است.

وی افزود: در همین راستا موفق به اجرای تکنیک فتودینامیک تراپی همراه با رنگ ایندوسیانین گرین برای مهار ژن‌های عامل ایجاد بیوفیلم ( ica A و ica D ) در باکتری استافیلوکوکوس اورئوس شدیم.

این محقق تاکید کرد: یکی از این روش‌ها ایندوسیانین گرین فتوری اکتیو است که در جریان مطالعه انجام شده در واحد علوم و تحقیقات به کمک رنگ ایندروسیانین گرین و کمک تابش لیزر کم توان ۵ وات با طول موج ۸۰۹ نانومتر به مهار ژن‌های ica A , ica D استافیلوکوکوس اورئوس که نقش موثری در تشکیل بیوفیلم دارند، پرداخته است.

به گفته میرزایی، استافیلوکوکوس اورئوس یکی از ۵ عامل شایع ایجادکننده عفونت‌های بیمارستانی به ویژه عفونت‌های زخم پس از جراحی است که طیف وسیعی از بیماری‌ها، از بیماری‌های ساده پوستی مانند کورک و آبسه تا بیماری‌های تهدیدکننده مانند مننژیت، اندوکاردیت و... را ایجاد می‌کند.

وی در تشریح برتری نتایج این تحقیق نسبت به استفاده از آنتی بیوتیک و مواد ضد عفونی کننده، اظهار داشت: در برشمردن مزایای تکنیک اجرا شده در این تحقیق می‌توان به عدم مقاومت به نور پس از استفاده مکرر و استفاده آسان در منطقه آسیب دیده و عوارض جانبی کم و حداقل اشاره کرد.

این محقق اظهار داشت: نتایج این تحقیق می‌تواند به صورت پروتکل دارویی برای درمان عفونت‌های ناشی از باکتری استافیلوکوکوس اورئوس مورد استفاده قرار گیرد.

تحقیق «بررسی اثر ایندروسیانین گرین فتوری اکتیو بر مهار ژن ica A , ica D استافیلوکوکوس اورئوس با تکنیک RT-PCR » در قالب پایان‌نامه دانشجوی کارشناسی ارشد رشته میکروبیولوژی واحد علوم و تحقیقات به راهنمایی دکتر قربانعلی زادگان انجام شده است.