سبد خرید

مجموع : 0 تومان

دستکاری ژنتیکی انسان، قانونی یا غیرقانونی؟

سازمان بهداشت جهانی «WHO» که یکی از نهادهای سازمان ملل متحد است، در تلاش است تا از کارهای دانشمندان در زمینه‌ی تغییر ژنوم انسانی سر در بیاورد تا بتواند از انجام آزمایش‌های ژنتیکی غیر مجاز در زمینه‌های انسانی جلوگیری کند. سازمان بهداشت جهانی، اخیراً اعلام کرد که کمیته‌ی مشورتی دستور منع تحقیقات ژنتیک انسانی را اعلام نکرده، اما معتقد است که محققین باید قبل از شروع آزمایش، آزمایش خود را به ثبت برسانند.


بسیاری از توصیه‌های این سازمان نشان‌دهنده‌ی روش‌های تحقیقاتی بالینی هستند که در حال حاضر در ایالات متحده مدیریت می‌شوند و لذا دانشمندان مجبور هستند تاییدیه‌ی این سازمان‌های نظارتی را به‌دست آورده و مجوز انتشار مطالعات خود را در یک پایگاه‌داده‌ی قابل دسترسی دریافت کنند. «تدروس آدامان  گبریسوس» مدیر کل سازمان جهانی بهداشت، در این خصوص می‌گوید: «ویرایش ژن‌ها تحولات باور نکردنی‌ای را برای سلامتی انسان‌ها به‌همراه خواهد داشت، اما از نظر اخلاقی و پزشکی خطراتی را نیز به همراه دارد.


این دانشمند در ادامه‌ی سخنانش افزود که سازمان بهداشت جهانی در این راستا به نتایج مختلفی دست یافته و لذا از دانشمندان خود خواسته تا به‌طور موقت تحقیقات خود را در زمینه‌ی ژنتیک انسان متوقف کنند؛ بنابراین رهبران در این زمینه می‌توانند راه‌های مسئولانه و اخلاقی را در پیش بگیرند تا از ممنوع شدن دائم این نوع تحقیقات جلوگیری شود، اما این بدان معنی نیست که سازمان جهانی بهداشت می‌خواهد دانشمندان، تمام تحقیقات‌شان را تعطیل کنند. «مارگارت هامبورگ» مامور کمیته‌ی تحقیق، در نشستی خبری اظهار داشت: «کمیته بر این باور است که در حال حاضر عملکرد هر کسی که از عملیات بالینی ویرایش ژنوم زایشی انسان فراتر رود، غیر معتبر خواهد بود. با این وجود، این توصیه‌ها ممکن است تغییر کنند. کارشناسان در طول دو سال آینده، به مشورت با سایر کارشناسان و رهبران و بررسی نحوه‌ی ویرایش ژنوم انسان خواهند پرداخت تا بتوانند مجموعه‌ی نهایی استانداردهای بین‌المللی را در این زمینه اعلام کنند.»


نوشته: Futurism
منبع: futurism.com