سبد خرید

مجموع : 0 تومان

افسردگی شدید ریشه در چه چیزی دارد؟

پروژه‌ای تحقیقاتی، ۴۴ فاکتور خطر ژنتیکی و همچنین ۳۰ کشف جدید را برای افسردگی اساسی شناسایی کرده است. مطالعه‌ی کنسرسیوم روان‌پزشکی با بیش از ۲۰۰ دانشمند، بزرگترین نقشه‌برداری از فاکتورهای خطر ژنتیکی برای افسردگی اساسی است. یافته‌ها در مجله‌ی Nature منتشر شدند.


دکتر «ژوم برین» از موسسه‌ی روان‌پزشکی، روانشناسی و علوم‌اعصاب در دانشکده‌ی کینگ در لندن، به خبرگزاری‌ها گفت: «با این مطالعه، ژنتیک افسردگی تا خط مقدم کشف ژنتیکی توسعه پیدا کرده است. متغیرهای ژنتیکی که جدیداً کشف شده‌اند، پتانسیل آن‌را دارند که با کشف راه‌های جدید درمان پیشرفته، معالجه‌ی افسردگی را مجدداً احیا کنند.»


دانشمندان امیدوار هستند کشف کنند که چرا نیمی از بیماران واکنش مطلوبی به درمان‌های ضدافسردگی نشان نمی‌دهند؟ آنها در تحقیقاتشان کشف کردند که ژنتیک افسردگی اساسی در اختلالات روان‌پزشکی از جمله اسکیزوفرنی مشترک است و دریافتند که شاخص توده‌ی بدن یا «BMI» با افزایش خطر افسردگی اساسی در ارتباط است. تمام انسان‌ها حداقل حامل ۴۴ فاکتور خطر ژنتیکی هستند.


محققان با ترکیب هفت مجموعه‌داده‌ی جداگانه بیش از ۱۳۵ هزار فرد مبتلا به افسردگی اساسی و بیش از ۳۴۴ هزار کنترل را شناسایی کردند. داده‌ها عمدتاً از افرادِ اروپایی‌تبار به‌دست آمد، اما محققان نتایج اروپایی را با مطالعه‌ی افسردگی و ژنتیک در جمعیت چین مقایسه کردند.


دکتر «کاترین لویس» از دانشکده‌ی کینگ، گفت: «این مطالعه، اطلاعاتی را در مورد مبنای ژنتیکی افسردگی ارائه داد، اما این تنها قدم اول است. باید تحقیقات بیشتری انجام شود تا مبانی ژنتیکی کشف شوند و مشخص شود که ژنتیک و عوامل استرس‌زای محیطی چگونه با یکدیگر کار می‌کنند تا خطر افسردگی را افزایش دهند.»


دانشمندان ابزار آنلاینی را طراحی می‌کنند تا به داوطلبان اجازه دهد در مطالعات ژنتیکی بیشتری مشارکت کنند. این مطالعه را دانشکده‌ی پزشکی کارولینای شمالی در دانشگاه کوئینزلند در استرالیا انجام داد. کنسرسیوم ژنوم روان‌پزشکی در سال ۲۰۰۷ آغاز شد و شامل بیش از ۸۰۰ محقق از ۳۸ کشور است.

 

نوشته: آلن کُن

منبع: upi.com